Ewolucja Planety Małp

Z Planetą Małp pierwszy raz zetknąłem się w latach osiemdziesiątych, do dziś pamiętam obraz Statui Wolności wbitej w plażę. Było to dla mnie nie do wyobrażenia – Wielki Symbol lęgł w gruzach. (20 lat później urzeczywistnił to Bin Laden kładąc WTC). Ale wracając do lat osiemdziesiątych, seria planeta małp kojarzyła mi się zawsze z czymś niezrozumiałym i fascynującym zarazem. Nawet najnowsze remake-i mają w sobie tą tajemniczość. (Weźmy dla przykładu końcową scenę z Planety Małp Tima Burtona z 2001 roku).

Mądra Małpa

Charlton Heston, Linda Hamilton Planeta Malp 1968  Twentieth Century Fox Film Corporation 2014  Twentieth Century Fox Home Entertainment
„Z Planetą Małp pierwszy raz zetknąłem się w latach osiemdziesiątych, do dziś pamiętam obraz Statui Wolności wbitej w plażę.”
Charlton Heston, Linda Hamilton Planeta Malp 1968 Twentieth Century Fox Film Corporation 2014 Twentieth Century Fox Home Entertainment

Zarówno seria z lat osiemdzisiątych (tak naprawdę przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdzisiątych, natomiast w latach osiemdziesiątych pojawiły się VHS w Polsce) i film Burtona i ostatnia seria dwóch filmów („Rise of the Planet of the Apes” i „Dawn of the Planet of the Apes”) łączy jedna wspólna cecha: Małpy są mądre i przejmują władzę nad ludźmi. W najnowszych odcinkach mamy większy nacisk położony na to skąd się ta mądrość wzięła, być może dlatego, że jest postęp w genetyce.

Małpa a Człowiek

Jason Clark, Andy Serkis, Ewolucja Planety Malp 2014 - Twentieth Century Fox
„Bóg stworzył Ziemię, Małpę i Człowieka w siedem dni.”
Jason Clark i Andy Serkis (Ceasar)
Ewolucja Planety Małp 2014 photo. Twentieth Century Fox

Bóg stworzył Ziemię, Małpę i Człowieka w siedem dni. Ten obraz nie przeszedł próby czasu. Ziemia powstała w nierozerwalnym związku z ewolucją układu słonecznego i wszechświata, a zwierzęta na ziemi ewoluowały od bakterii do człowieka. Dla Boga zostaje stworzenie wszechświata i tchnięcie duszy w człowieka. Zwierzęta nie mają duszy i są gorsze. I nagle pojawiają się mądre Małpy z duszą, które uważają, że to ludzie są gorsi!

Ewolucja Planety Małp

Andy Serkis Ceasar Ewolucja Planety Małp - Twentieth Century Fox Film Corporation 2014
„Ceasar jest przede wszystkim silny, a siła to cecha faworyzowana przez ewolucję.”
Andy Serkis – Ceasar
Ewolucja Planety Małp – Twentieth Century Fox Film Corporation 2014

I w 2014 powstaje film Ewolucja Planety Małp („Dawn of the Planet of the Apes”), gdzie przywódca małp Caesar dochodzi do wniosku, że małpy nie są lepsze od ludzi, ani na odwrót, i w gruncie rzeczy jesteśmy bardzo podobni, natomiast podział zachodzi między dobrem, a złem. Następnie Caesar rozpoczyna wojnę i zmiata rodzaj ludzki z planety, bo jak stwierdza „Małpa zaczęła, a człowiek nie przebaczy”. To oznacza, że wszyscy jesteśmy genetycznie zaprogramowani do walki. I wierzymy w to, bo Caesar jest mądry i dobry.

I teraz pytanie, czy to, że Caesar jest dobry i mądry to znaczy, że jest lepszy? Albo może jest tylko mądry, a dobroć to skutek uboczny? No i nie zapominajmy, że jest przede wszystkim silny, a siła to cecha faworyzowana przez ewolucję.

.

Ewolucja Planety Małp plakat„Ewolucja Planety Małp” Dawn of the Planet of the Apes
USA 20th Century Fox 2014
Reżyseria: Matt Reeves
Scenariusz: Mark Bomback, Rick Jaffa, Amanda Silver
Muzyka: Michael Giacchino
Obsada: Andy Serkis, Jason Clarke, Gary Oldman
Ocena: 8,0/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s