Kathryn Bigelow zabiła Bin Ladena

Wróg Numer Jeden „Zero Dark Thirty” robi wrażenie. Rozkręca się powoli do końcowej kulminacji jak dobrze skrojony utwór muzyczny.

Siły na zamiary

Jedno z ostatnich zdjęć Osamy Bin Ladena. Zdjęcie jest częścią filmu, który Bin Laden robił w swojej kryjówce w Abbottabad, gdzie został zabity. Zdjęcie zasobów U.S. Federal Government
Jedno z ostatnich zdjęć Osamy Bin Ladena.
 Abbottabad, Pakistan.
Z zasobów U.S. Federal Government

Myślałem, że film będzie dobrym dokumentem, natomiast reżyserka Kathryn Bigelow zrobiła z niego fabułę bazując na faktach, co dodało całości pikanterii. Do tego bardzo dobra muzyka Alexandra Desplata. Tak należy robić filmy, przekładać możliwości na zamiary. Film ma świetnie rozplanowany budżet 40 mln dolarów. Fabuła zaczyna się od ataków na WTC 11 września i trwa do 2 maja 2011 kiedy Navy Seals zastrzelili Bin Ladena w jego twierdzy w Pakistanie. Co ciekawe film był już w czasie produkcji jeszcze przed akcją Navy Seals i śmiercią bin Ladena.

.

Kobieta

Agentka CIA Maya Jessica Chastain Postawiła sobie za cel zabicie Bin Ladena Wróg Numer Jeden - Columbia Pictures 2012
Agentka CIA Maya Jessica Chastain
Postawiła sobie za cel zabicie Bin Ladena
Wróg Numer Jeden – Columbia Pictures 2012

Osobą centralną w filmie jest agentka CIA Maya grana przez Jessica Chastain, która była w tej roli mianowana do Oscara. Jak podają źródła CIA w rzeczywistości nie było kobiety o tym imieniu, jej charakter jest zbiorem paru osób mocno zaangażowanych w dziesięcioletnie tropienie Ben Ladena. Z filmu dowiadujemy się, że Amerykanie przez długi czasu gówno wiedzieli i dostawali baty od al-kaidy. Dopiero upór paru osób i odpowiedzialność w podjęciu ryzyka doprowadziło do schwytania i zastrzelenia Bin Ladena.

Technika

Oddział Navy Seals przeprowadza nocny nalot na dom Bin Ladena Wróg Numer Jeden - Columbia Pictures 2012
Oddział Navy Seals przeprowadza
nocny atak na kryjówkę Bin Ladena
Wróg Numer Jeden Zero Dark Thirty
Columbia Pictures 2012

Perfekcyjnie wykonana akcja w wykonaniu Navy Seals. 00:30 czasu lokalnego, dwa helikoptery wylatują z Afganistanu do Pakistanu, do miasta Abbottabad, gdzie mieści się kryjówka Bin Ladena – prostokątny dom otoczony wysokim murem. Jeden ze śmigłowców lądując rozbija się na terenie posiadłości. Drugi zajmuje teren na zewnątrz. Oddział zabija trzech mężczyzn na trzech piętach budynku. Inkasuje twarde dyski. Wysadza w powietrze uszkodzony helikopter i ulatnia się z Pakistanu. Trzecim zabitym jest Usama bin Laden.

Film został zakazany w Pakistanie gdyż okazał się zbyt kontrowersyjny dla tamtejszych cenzorów. Jak podaje BBC nielegalne kopie filmu biją w tym kraju rekordy popularności.

.

wrog_numer_jeden_recenzja_plakatWróg Numer Jeden Zero Dark Thirty 2012
USA Columbia Pictures
Reżyseria: Kathryn Bigelow
Scenariusz: Mark Boal
Muzyka: Alexandre Desplat
Obsada: Jessica Chastain, Jason Clarke, James Gandolfini
Nagrody: 1 Oscar Montaż Dźwięku 3 nominacje
Ocena: 8,5/10

5 myśli w temacie “Kathryn Bigelow zabiła Bin Ladena

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s