12 years a Slave „Zniewolony” Recenzja

12 Years a Slave „Zniewolony” 2013. Film jest dobry, wygrał Oskara za najlepszy film ubiegłego roku, natomiast wykażę w nim parę błędów.

Niewolnictwo w Ameryce

flaga amerykanska 15 gwiazdek
Niewolnictwo kwitło głównie w południowych stanach. Na zdj. flaga z 15 koloniami. Początek XIX w.

W XVIII wieku amerykańscy plantatorzy kupowali niewolników, których łapano w Afryce i przyworzono na kontynent amerykański. Niewolnictwo kwitło głównie w południowych stanach. Na północy natomiast, takie stany jak Pensylwania, Nowy York, Massachusetts, zabraniały niewolnictwa w swoich konstytucjach już od końca XVIII wieku. Film ukazuje przypadek, kiedy wolnych murzynów uprowadzano ze stanów północnych i sprzedawano w stanach południowych.

Salomon Northup

Chiwetel Ejiofor, Zniewolony Fox Searchlight Pictures 2013
„Salomon Northup istniał naprawdę, urodził się w stanie Nowy York, został porwany w stanie Waszyngton i przewieziony dalej na południe.”
Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave
Zniewolony – Fox Searchlight – Monolith Films- 2013

W ten sposób bohater filmu trafia do niewoli. Salomon Northup istniał naprawdę, urodził się w stanie Nowy York, został porwany w stanie Waszyngton i przewieziony na południe. Następnie, dzięki kanadyjskiemu abolicjoniście (w tej roli Brad Pitt) udało mu się powiadomić rodzinę i został uwolniony. Po powrocie Salomon postawił zarzuty porywczaom, ale sprawę oddalono. Swoją historię opowiedział nowojorskiemu prawnikowi Davidowi Wilsonowi, który opublikował książkę „12 years a Slave”. Książka ukazała się w rok po uwolonieniu Salomona i sprzedałą w ponad 30 tysiącach egzemplarzy.

Dlaczego nie uciekł?

Chiwetel Ejiofor, Paul Dano, Zniewolony Fox Searchlight Pictures 2013
„Przez cały film dziwiła mnie naiwność głównego bohatera i brak próby ucieczki na północ.”
Chiwetel Ejiofor, Paul Dano – 12 Years a Slave
Zniewolony – Fox Searchlight – Monolith Films- 2013

Parę rzeczy w filmie zwróciło moją uwagę, po pierwsze dziwiła mnie naiwność bohatera i brak próby ucieczki na północ. Brałem pod uwagę fakt, że mamy do czynienia ze zwykłym człowiekiem, który jest postawiony w niezwykłej sytuacji, natomiast jego bierność mnie zastanawiała. Druga sprawa to muzyka, główny motyw delikatnych skrzypiec był bardzo podobny do motywu z Incepcji, Hans Zimmer tu się nie popisał. I na wyróżnienie zasługuje gra aktorska Chiwetel Ejiofora, jest parę sytuacji, gdzie samą mimiką twarzy świetnie oddawał nastrój bohatera.

.

Zniewolony 2013 plakatZniewolony – 12 Years a Slave
Regency Enterprises, River Road Entertainment. Fox Searchlight Pictures 2013, Monolith Films.
Reżyseria: Steve McQueen
Scenariusz: John Ridley
Muzyka: Hans Zimmer
Obsada: Chiwetel Ejiofor, Lupita Nyong’o, Michael Fassbender, Brad Pitt.
Ocena: 7,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s